fbpx

ÇATI İŞLERİ VE TADİLAT

Konut çatıları için en yaygın seçenekler: 

Asfalt bileşimli çatı:  Bunlar ucuzdur ve kolayca elde edilebilir, ancak düz görünümleri nedeniyle diğer seçeneklere göre daha az çekicidirler. Bu, en yaygın çatı kaplama malzemesidir.

Tahta sarsıntıları veya çatı:  Bunlar pahalı ama çekici çatı. Çok dayanıklıdırlar ancak yangın tehlikesi olan bölgelerde iyi bir seçim değildirler. 

Metal Çatı Kaplama : Çelik veya alüminyumdan yapılan metal çatılar, kısmen dayanıklı olmaları ve yanmaz olmaları nedeniyle son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir. Bunlar, kurulum için özel yükleniciler gerektiren pahalı çatılardır, ancak uzun ömürleri nedeniyle uzun vadede uygun maliyetli olabilirler.

Arduvaz çatı kaplama:  Bu oldukça çekici, üst düzey bir çatı kaplama seçeneğidir, ancak pahalı ve çok ağırdır. Arduvaz çatılar üzerinde yürümek son derece kaygandır ve hasar gördüğünde onarılması zordur. 

Kompozisyon arduvaz:  Kauçuk dahil yüzde 95 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan bu sentetik karolar popülerlik kazanıyor. Arduvaz ve diğer taş karo biçimlerine çok benziyorlar, ancak çok daha hafif ve hasara daha az duyarlılar.  

Çatı Kaplama Nasıl Yapılır?

Mevcut tüm kiremitleri çıkarılır. Hasarlı veya eski damlama kenarları da bu sırada kaldırılır. İyi bir ekip, yırtılma sırasında temel dikimlerini ve çalıları korumak için muşamba kullanacak ve çimden çivi ve metal nesneler almak için manyetik aletler kullanacaktır. 

İyi durumdaysa çatıda küçük onarımlar yapılır.Değilse, kötü ahşabı yeni kontrplak kaplama veya 1 x 6 kaplama levhaları ile değiştirilir. İhtiyaç duyulan  bölgelere buz seti koruması kurulur. Buz koruma membranı, eriyen buzun çatı altında birikmesini ve nemin ciddi hasara neden olabileceği kılıftan geçmesini önlemek için tasarlanmış sentetik bir su geçirmez bariyer malzemesidir.

Çatı kaplamasının üzerine asfalt çatı kaplama kağıdı koyulur. Çatı kaplama kağıdı tabakası, evin içine giren suya karşı bir iç bariyer oluşturur. Zirveye doğru yukarı doğru ilerlerken çatı kaplama kağıdı sıraları üst üste biner ve normal olarak yerine zımbalanır .Çatının kenarına, hem saçak kenarlarına hem de üçgen kenarlara metal damlama kenarları uygulanır.Metal damlama kenarı, çatı kaplama kağıdının veya buz muhafazasının üzerine çivilenir. 

Tırnaklardan başlayıp zirveye doğru yukarı doğru ilerleyerek tırnak kiremitlerini uygulayın: Çatı havalandırmalarının kurulduğu yerlerde, bunlar kiremitlerin zirveye doğru ilerleyişi olarak kurulur. 

Sırt havalandırma deliğini takılır.Çatının tepesi boyunca uzanan bu sürekli havalandırma, tavan boşluğundaki hava sirkülasyonuna yardımcı olur ve sıcak havanın dışarı atılmasında ve kışın buz barajlarının önlenmesinde ayrılmaz bir rol oynar. Sırt havalandırmaları eski çatılara dahil edilmeyebilir, ancak bir evin çatısı her yeniden yapıldığında bunları takmak faydalıdır. Sırt açıklıkları pratik değilse, tavan boşluğunda hava sirkülasyonu sağlamak için başka tipte çatı veya üçgen menfezler kurulmalıdır. CAP YAPI olarak son aşamada uygulama sonrası kalıntıları temizleyip işi teslim ediyoruz.

Sandviç Panel nedir? çeşitleri nelerdir, neden tercih etmeliyiz?

Son yıllarda, sandviç panellerin inşaat sektöründe devrim niteliğinde bir çözüm olduğu kanıtlandı. Sandviç Panel, bu malzeme iki eşzamanlı amaca hizmet eden kendinden destekli bir bileşendir çatı kaplama  ve duvar bölmelerinde kullanılmakta ve ısı yalıtımı sağlar. Bir CAP YAPI kuruluşu olan USTAM ca da hizmetlerinde  yalıtımlı sandviç panelden yapılmış giydirme kullanmaktadır.

  1. Her ihtiyaca uygun Sandviç Paneller

Sandviç paneller üç temel varyantta mevcuttur;

Her biri belirli bir panel çekirdeği kullanır. Böylece yapılmış çekirdekler maddeler vardır poliüretan , mineral yünden ve EPS . Bu çözümlerin her biri belirli ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir.

        a)Poliüretan Sandviç paneller

Poliüretan, piyasadaki en iyi ve en çok kullanılan ısı yalıtım malzemesidir. Mineral yün veya EPS gibi daha eski malzemeler tarafından yıllarca süren pazar hakimiyetinden sonra, bugün bunların yerini, sert poliüretan köpükten , Çatı tamiri için yapılmış paneller almaktadır. Bu çekirdeğe sahip sandviç paneller, öncelikle daha iyi ısı yalıtım özellikleri ile ayırt edilir.

Bu tür bir panel kullanmanın bir başka yararı da, bina içinde yerden tasarruf etme potansiyelidir. Bölmelerin daha iyi ısı yalıtımı, aynı ısı yalıtım parametrelerini korurken, diğer panel veya duvar türlerine kıyasla daha düşük duvar kalınlıklarına dönüşür.

        b)Mineral yün Sandviç paneller

İkinci tip panelin iki avantajı vardır. Yangına dayanıklılık ve ses geçirmezlik verimliliği.Bir diğer önemli özellik ise aşırı gürültünün iletilmesini engelleyecek şekilde tasarlanmış bir bölmeye sahip olmasıdır. En iyi panel versiyonları, pratikte 33 db’ye kadar ses geçirmezlik etkinliği anlamına gelen iyi ses geçirmezlik özelliklerine sahiptir.

        c)EPS Sandviç paneller

Sandviç panellerin tarihi EPS (polistiren) ile başladı. Bununla birlikte, bu tür çekirdek yavaş yavaş mineral yün ve öncelikle poliüretan ile değiştirilmiştir. Her üç tip paneli de karşılaştırırsak EPS, ısı yalıtım özellikleri açısından mineral yün ile poliüretan arasında yer alır; ancak yangına tepkisi mineral yünden daha düşüktür. EPS sandviç paneller, yangına dayanıklılık veya ısı yalıtımı için katı gereksinimler olmadığında başarıyla kullanılabilen bir bütçe çözümüdür.

Bu bilgiyi paylaş

Ustamca Faydalı Bilgiler

Villa Yapım İşi

Hayalinizdeki villaya ulaşmak için tüm dokümantasyon işlerini hallettiniz, CAP YAPI ya nasıl bir yapı ve hayat biçimi istediğinizi tanımladınız, projelerinizi hazırlattınız, bütçeniz optimize edildi, inşaat

Devamını Oku»

Peyzaj İşleri

PEYZAJ Görüntüsü hoş olmayan her türlü alanın güzelleştirme çalışmalarının yapılması ve çevre düzeninin sağlanması olarak ifade edilebilir. Pek çok peyzaj türünden söz edilebilmekte olup günümüzde

Devamını Oku»

Mutfak Yapım İşi

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?Granit Mutfak TezgahıGranit, doğal bir taş cinsidir. Daha dayanıklı ve yüzey işlemlerine daha uygundur. Bir çok renk seçeneği mevcut olup hemen her

Devamını Oku»