fbpx

Mutfak Yapım İşi

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?
Granit Mutfak Tezgahı
Granit, doğal bir taş cinsidir. Daha dayanıklı ve yüzey işlemlerine daha uygundur. Bir çok renk seçeneği mevcut olup hemen her türlü dekorasyon tarzına hitap edebilmektedir.
Granit Tezgahın Avantajları ve Dezavantajları
Artıları
Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Şık ve parlak görünümlüdür. Doğal görünüm ile her türlü dekorasyon tarzına uygundur
Sayısız desende ve renkte bulunabilir. Desenleri benzersiz olduğu için kişiye özeldir.

Paslanmaz Mutfak Tezgahı
Paslanmaz çelik mutfak tezgahları özellikle restoran mutfaklarında tercih edilmektedir. Isıya karşı dayanıklı olup, temizliği kolay bir tezgah çeşididir. Nitekim günümüz modern mutfaklarında da artık tercih edilmeye başlanmıştır. Ankastre mutfak konseptine çok uygun bir tezgah çeşidi olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Hemen herkesin evinde göremeyeceğimiz türden bir tezgahtır
Kolay temizlenir. Isıya karşı dirençlidir. Endüstriyel ya da ekstra modern dekorasyonların tam uyumlu tezgah tipidir

Ahşap Mutfak Tezgahları
Granit ve kuvars tezgahlara değişik bir alternatif olarak ahşap tezgahlar gelmektedir. Ahşabın sıcaklığı mutfağınızı sararken, zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Gerek ahşabın kendi doğal hareleri, su yolları ve desenleriyle gerekse boyayacağınız renk ile de benzersiz bir tezgah meydana getirebilirsiniz. Özellikle evinde rustik bir görünüm arayanlar için tasarım açısından mükemmel bir seçim olacaktır. Bir çok farklı ahşap türünden tezgah yapabilirsiniz.
Renk seçeneği kişiye özel olduğu için her türlü tasarıma uygun hale getirilebilir.
Laminat veya eski usul fayanstan daha dayanıklıdır
Diğer tüm tezgah tiplerine göre ahşap tezgah natürel bir görünüme sahiptir

Sabuntaşı Mutfak Tezgahı
Mutfağınızda çok farklı bir görünüm elde etmek için sabuntaşı tezgahlar kullanabilirsiniz. Şık ve modern bir dekorasyon için en iyi seçenektir. Lüks görünümü ile özellikle büyük mutfaklarda çok daha hoş bir uyum sağlayacaktır. Koyu gri renkli, ipeksi bir his veren, yumuşak bir taş olan bu malzeme granite alternatif olarak tercih edilebilir.
Doğal taş tezgahlar arasındaki en dayanıklı olanıdır.
Bir sabuntaşı tezgahının başka bir benzeri daha olmayacağı için benzersiz ve kişiye özeldir.
Gözeneksiz olduğu için asla sıvı emmezler

Bir sabuntaşı tezgahının başka bir benzeri daha olmayacağı için benzersiz ve kişiye özeldir.
Gözeneksiz olduğu için asla sıvı emmezler.
Piyasada En Çok Tercih Edilen Mutfak Tezgahı Çeşitleri
• Granit tezgah
• Kuvars tezgah
• Sabuntaşı tezgah
• Paslanmaz tezgah
• Mermer tezgah olarak sıralayabiliriz.

Kuvarsit Mutfak Tezgahı Nedir?
Kuvarsit tam olarak, kumtaşından oluşmuş metamorfik bir kaya kütlesidir. Bu kütle, yer kabuğunun yer değiştirmesi ile oluşan basınçla yer değiştirmiş ve kazılıp açığa çıkarılabilir yüksekliğe ulaşmış kayadır. Mermer de bu tip bir kayadır ama kireç taşından yapılmıştır. Mermer ile arasında ilk fark budur. Granit ise magmatik bir kayadır. Yani erimiş lavlardan kristalleşmiş ve zaman içinde katılaşmıştır. Kuvarsit, suda ya da asitte çözünmeyen aşırı sert bir kayadır. Yani gerçekten serttir. Bu da kuvarsiti tercih sebebi olmak için ön plana çıkarmaktadır. Tabiri caizse kurşun geçirmez bir tezgah ta denilebilir. Asitli yiyeceklerin tezgaha oluşturacağı her hangi bir zararı da yoktur.
Mutfak Tezgahı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
En çok tercih edilen mutfak çeşitleri granit, mermer ve kuvars olmaktadır. Bu malzemelerin çokça tercih edilmesinde geniş dağıtım alanı ve tecrübeli ustalar etkili oluyor. Granit ve kuvars seçenekleri bütçe olarak aynı aralıklarda yer alıyor. Bu nedenle ürünlerin kendine has özelliklerine bakarak tercihler yapılabilir. Granit tezgahlar büyük ve gösterişli mutfaklarda estetik bütünlük sağlayabilir. Doğal görünümü, şık duruşu ile evlerinizde modern bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Mutfağı küçük olanlar için ise duruşu ve renk uyumu ile kuvars tezgahları tercih edilebilir. Kuvars ürünler daha sağlıklıdır. Sağlamlık açısından da kuvars her ne kadar daha sağlam denilse de üzerine çıkıp eşinizle dans etmeyeceğinize göre granitte sağlamlığı ile tercih sebebi olacaktır.
Dekorasyon uyumu kadar hijyenik şartlarda düşünülmesi gereken diğer bir husustur. Haliyle yemek hazırlayıp, pişirdiğiniz alan burası olduğu için mümkün olan en az mikrop ve bakteri tutan tezgahlara yönelmekte yarar vardır. Üzerinde bakteri oluşumuna izin vermeyen tezgahlar kuvars ve corian tezgahlardır.

Bu bilgiyi paylaş

Ustamca Faydalı Bilgiler

Villa Yapım İşi

Hayalinizdeki villaya ulaşmak için tüm dokümantasyon işlerini hallettiniz, CAP YAPI ya nasıl bir yapı ve hayat biçimi istediğinizi tanımladınız, projelerinizi hazırlattınız, bütçeniz optimize edildi, inşaat

Devamını Oku»

Peyzaj İşleri

PEYZAJ Görüntüsü hoş olmayan her türlü alanın güzelleştirme çalışmalarının yapılması ve çevre düzeninin sağlanması olarak ifade edilebilir. Pek çok peyzaj türünden söz edilebilmekte olup günümüzde

Devamını Oku»

Mutfak Yapım İşi

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?Granit Mutfak TezgahıGranit, doğal bir taş cinsidir. Daha dayanıklı ve yüzey işlemlerine daha uygundur. Bir çok renk seçeneği mevcut olup hemen her

Devamını Oku»